Burzliwa historia Genui

Burzliwa historia Genui

Już w czasach rzymskich Genua była znaczącym ośrodkiem handlu morskiego. Dziś jest to jeden z najważniejszych portów nad Morzem Śródziemnym. W miejscu, w którym znajduje się Stary Port, Zatoka Genueńska wcina się wąskim pasem w ląd. Zalety tej naturalnej przystani, dobrze chronionej przed kaprysami morza, docenili już starożytni Grecy, zakładając tu osadę.

Genua była głównym ośrodkiem Ligurów, póki około 220 roku p.n.e. nie opanowali jej Rzymianie. W 205 roku p.n.e. grecka osada została zniszczona przez Kartagińczyków. Odbudowali ją Rzymianie, którzy podczas licznych wojen wykorzystywali port nad zatoką jako bazę floty morskiej. Na początku XII wieku Genua zaczęła rozwijać się w wielki ośrodek handlowy. Władzę na liguryjskim wybrzeżu zdobyła garstka kupców i bankierów, utrzymująca kontakty handlowe z książętami, królami i papieżami. Przez dziesiątki lat utrzymywali oni hegemonię nad Pizą i Wenecją. W końcu jednak sprzeczności interesów doprowadziły do rozbicia jedności genueńskiego kupiectwa. Potęga miasta-państwa załamała się ostatecznie w 1381 roku, kiedy jego flota została rozbita przez Wenecjan u brzegów Chioggi. Genueńskie posiadłości poza granicami aglomeracji stopniowo dostawały się pod obce panowanie. Jedynie Korsyka pozostała we władaniu Genui aż do 1768 roku, kiedy to przejęli ją Francuzi.

Miejsca godne uwagi to: Katedra San Lorenzo, ulice Via Garibaldi i Via Balbi, Porta Soprana i Dom Kolumba, Muzeum Chiossone, Palazzo Doria, plac San Matteo, kościoły Santtissima Annunziata i Santa Maria di Castel1o.

Inne wpisy o podróżach i turystyce:

Related articles

Back to Top