Podróż do Kazimierza

Podróż do Kazimierza

Głównymi atrakcjami są duży i mały rynek.Ten pierwszy najczęściej uwieczniany jest na obrazach i fotografiach przedstawiających Kazimierz Dolny. Zwykle widoczna jest na nich studnia, która powstała na przełomie XVIII i XIX wieku (symbol miasta) oraz górująca nad Rynkiem Fara. To najstarsza parafia kazimierska.
Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1325 roku. Ta renesansowa budowla robi wielkie wrażenie, a jeszcze większe muzyka wydobywająca się z 1400 piszczałek kościelnych organów. Fara uważana jest za jeden z najpiękniejszych kościołów w Polsce. Mały Rynek to mnóstwo drewnianych zaułków. Był dzielnicą żydowską. Stąd Jatki Koszerne, w których możesz zrobić prawdziwie naturalne zakupy w sklepie “Jak w ulu” (mają tam miody pitne, nalewki, herbaty z różnych zakątków świata, a nawet kosmetyki i wiele upominkowych drobiazgów). oraz zbudowana z białego kamienia Synagoga, w której do 2003 roku mieściło się kino, a teraz w bocznych pomieszczeniach są pokoje do wynajęcia.

Ciekawym miejscem godnym uwagi jest Muzeum Nadwiślańskie. W spichlerzu zbożowym z końca XVI wieku jest aż 1200 okazów przyrodniczych pochodzących z terenu Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Możesz tam obejrzeć panoramę małopolskiego przełomu Wisły, popatrzeć na życie pszczelej rodziny, a nawet wziąć do ręki skamieniałość liczącą 65 milionów lat. Wolisz sztukę? Wyroby dawnego i współczesnego złotnictwa (1500 eksponatów) zgromadziło Muzeum Sztuki Złotniczej. By podziwiać grafikę, malarstwo i rysunek, wybierz się do Kamienicy Celejowskiej (jedna z najcenniejszych budowli zabytkowych w Polsce). I obowiązkowo należy wspomnieć o galeriach, w których nie tylko możesz obejrzeć wystawy różnych artystów, ale i kupić ich obrazy.

Inne wpisy o podróżach i turystyce:

Related articles

Back to Top