Rakija Chorwacka

Wina z wyspy Hvar

Otok Hvar (Wyspa Hvar) to długa, cienka wyspa na Morzu Adriatyckim, tuż przy wybrzeżu Chorwacji. Jest ona oddzielona od Splitu, stolicy nadmorskiej Dalmacji, zaledwie 30km kanałem i przez sąsiednią wyspę Brac. Wraz z Korculą i wieloma innymi mniejszymi wyspami, te dwie wyspy stanowią region winiarski Južná I Srednja („centrum” i „południe”).

Winiarstwo jest praktykowane na Hvar co najmniej od IV wieku p.n.e. Uważa się, że najwcześniejsze winorośle zostały tu sprowadzone przez starożytnych Greków, którzy nazwali wyspę Pharos, czyli „latarnia”. Pharos zmienił się w Phara, a następnie w Fara, gdy lokalny dialekt ewoluował. Było kwestią czasu, kiedy „Ph” zmieniony został na „Hv”.

Kształt wyspy Hvar od góry jest bardzo podobny do łodzi podwodnej, ale profil boczny pokazuje stromy grzbiet skały, która stanowi kręgosłup wyspy. Mierzy on 65km, od wschodu do zachodu i zaledwie 8km z północy na południe w najszerszym miejscu, a jednocześnie wzrasta do prawie 610m n.p.m. Miasto Hvar jest usytuowane na zachodnim krańcu wyspy, i liczy tylko kilka tysięcy mieszkańców.

Chociaż istnieją winnice w mieście Hvar, większość winorośli wyspy znajduje się między Stari Gradem a Jelsą. Jest to najbardziej płaska część wyspy i jedyny obszar będący w stanie wspierać ekonomicznie opłacalną uprawę winorośli we współczesnym świecie. W pewnym momencie pod koniec XIX wieku, prawie 20% powierzchni wyspy było wykorzystane pod uprawę winorośli. Był to prawdopodobnie okres największego rozkwitu wyspy, kiedy to prowadzony był duży eksport wina, drewna i ziół (głównie do Francji i Włoch). Pojawienie się wirusa filoksery przeniesionego z obu Ameryk spowodował koniec tego dobrobytu, gdyż szkodnik zabił takie ilości winorośli, że większość producentów wina była zmuszona przenieść się na kontynent w poszukiwaniu nowego źródła dochodów.

Najbardziej godne uwagi wina pochodzące z Hvaru to czerwone Zlatan Plavac, Ivan Dolac i Faros, z których każdy opiera się na czerwonej odmianie winorośli Plavac Mali, bliskiego krewnego Primitivo z Włoch i Zinfandel z USA.

Inne wpisy o podróżach i turystyce:

Related articles

Back to Top