Alkohol Chorwacja – Chorwacka wódka

Chorwackie napoje

Jeśli interesuje Cię, co do picia proponuje Chorwacja, to trafiłeś we właściwe miejsce! Poniżej prezentujemy niektóre wina, piwa, wódki i inne napoje, na które natrafi każdy turysta wybierający się do Chorwacji.

Piwo
Piwo jest dość popularne w Chorwacji. Istnieje wiele gatunków i marek chorwackiego piwa, które warto spróbować – chyba najbardziej znane to Karlovacko (warzone w Karlovac – stąd nazwa), Ozujsko i Pan. Można również spotkać Osjecko (w rzeczywistości najstarsze piwo w Chorwacji – po raz pierwszy warzone w 1697 w Osijek, stąd też jego nazwa); ciemne piwo Tomislav i słoweńskiej produkcji Lasko.
W ciągu ostatnich kilku lat pojawiły się w Chorwacji piwa smakowe (piwo zmieszane z lemoniadą lub napojem grejpfrutowym) – Ozujsko Limun/Grejp lub Karlovacko Radler. Są to na ogół piwa o mniejszej zawartości alkoholu niż te zwykłe.
I najważniejsza informacja – piwo po chorwacku to „pivo”.

Wino
Chorwacja nie dla wszystkich jest znana ze swoich win, ale najprawdopodobniej wynika to z tego, że nie każdy ma okazję do ich spróbowania. Coraz więcej wina jest eksportowanego i wina chorwackie pojawiają się na półkach europejskich supermarketów, zyskując dzięki temu coraz większe rzesze amatorów.

Będąc w Chorwacji, koniecznie trzeba spróbować lokalnego wina. Niektóre z najbardziej znanych chorwackich win to czerwone Plavac Mali z Półwyspu Peljesac i białe Posip (Korcula/Półwysep Peljesac); Grk (Korcula); Malvazija (Istria); i Graševina (chorwackie wnętrze kraju). Prosek to słodkie wino deserowe, najczęściej występujące w Dalmacji.

Można również odwiedzić lokalne winnice i producentów wina. Oferowane są wycieczki szlakami winnic, w szczególności jest ich duża liczba na Półwyspie Peljesac, na Istrii i w Slawonii.

Alkohole wysokoprocentowe
Wybór wódek w Chorwacji jest naprawdę spory. W Chorwacji wszyscy destylują jakąś owocową brandy (rakija) w domu – lub przynajmniej wiedzą, kto w okolicy to robi i ma gotową do sprzedaży butelkę tego wyśmienitego alkoholu.

Bardzo rzadko zdarza się, że turysta nie spróbuje rakiji podczas pobytu w tym kraju – restauracje często oferują kieliszek przed posiłkiem, a w kwaterach prywatnych właściciele zapraszają swoich Gości na kieliszek lub dwa przynajmniej raz podczas całego pobytu. Są to bardzo mocne napoje i najlepiej popijać je powoli.
Tak czy inaczej, najpopularniejsze są šljivovica (śliwowica), travarica (ziołowa wódka), kruskovac (gruszka brandy), Orahovac (orzech brandy) lub lozovaca (brandy z winogron). Maraskino / maraschino jest również w Chorwacji, w regionie Zadaru.

Inne napoje
Jednym z najdziwniejszych napojów, na który można natrafić w Chorwacji jest Bambus. Napój ten właściwie „istnieje” w wielu krajach na całym świecie, ale w Chorwacji i innych byłych republikach jugosłowiańskich … występuje właśnie pod taką nazwą. Co to jest To czerwone wino zmieszane z colą i podawane z lodem.

Inne wpisy o podróżach i turystyce:

Related articles

Back to Top