Jesienny Malbork

Jesienny Malbork

Wielu turystów odwiedzających to wspaniałe miasto zachwyca się jednym z najpiękniejszych zamków jakie istnieją w naszym kraju. Ten niezwykły zamek krzyżacki pochodzący z XIV i XV wieku otoczony wspaniale zachowanymi murami obronnymi, należy do największych atrakcji Malborka. Mury obronne zabytku składają się z trzech części, z których każda ma swój własny zamek: Zamek Wysoki, Średni i Niski.

W Malborku poza zamkiem krzyżackim na uwagę zasługuje cała specyfika miasta oraz inne ciekawe zabytki architektury. Spośród wielu na uwagę zasługuje wspaniały ratusz miejski powstały w 1365-1380 roku. Wielokrotnie rekonstruowany wzniesiony na planie prostokąta zwiera dwie kondygnacje. Ci którzy uwielbiają odnajdywać stare pamiątki naszej historii nie pogardzą również ruinami murów obronnych okalających niegdyś miasta z pozostałościami baszt i bram wjazdowych. Mury te jak na dawne znaczenie obronne miasta, są zasadniczo dość cienkie ich akardowa konstrukcja jest wzmocniona filarami od wewnętrznej strony grodu. Najsłynniejszą częścią murów obronnych jest Brama Mariacka której powstanie datuje się na I połowę XIV wieku.

Kolejną ciekawostką zabytkową jest Brama Garncarska zwana też Elbląską wzniesioną w 1380 roku jako prostokątną, pięciokondygnacyjną budowlę widniejącą nad całym miastem na wysokości 12 metrów.

Malbork wraz ze swoimi z pięknymi czerwonymi murami swoich zabytków doskonale komponuje się z jesienną pogodą. nawet jeśli pada deszcz w Malborku zawsze można się świetnie zabawiać. Istnieje tu bowiem spora siec ciekawych kawiarenek i domów kultury, które bardzo często tętniąc życiem przyciągają do siebie turystów na ciekawe imprezy. Warto to miasto odwiedzić właśnie w okresie jesiennym kiedy piękna złota pogoda pozwala na odnalezienie w tym miejscu duchów dawnych epok.

Inne wpisy o podróżach i turystyce:

Related articles

Back to Top