Niesamowity Amsterdam

Niesamowity Amsterdam

Amsterdamskie stare miasto położone jest na około 70 wysepkach połączonych ponad tysiącem mostów. Życie toczy się na ulicach i na licznych kanałach, przecinających centrum metropolii. Egzystencja Amsterdamu zawsze była związana z wodą. To rzeczywista, konstytucyjna stolica Holandii (bo Haga jest “tylko” siedzibą rządu), która leży u ujścia rzeki Amstel do Markermeer, będącego częścią zbiornika IJ sselmeer. Tu mieści się drugi co do wielkości port Holandii. Kanały dzielą tereny starego miasta na wysepki.

Centrum Amsterdamu jest największym na świecie osiedlem zbudowanym na palach. Znajduje się tu około 7000 zabytkowych budowli, a liczące niespełna milion mieszkańców miasto odwiedza 7 milionów turystów rocznie. Kanały Amsterdamu mają łącznie około 100 kilometrów długości. Zaczęto je kopać w 1612 roku. Najważniejsze z nich: Herengracht, Keizersgracht i Prinsengracht, otaczają półkoliście stare miasto. Tu usytuowane są najpiękniejsze mieszczańskie rezydencje, posadowione – jak wszystkie budynki nad kanałami – na betonowych palach (dawniej były to pale z drewna świerkowego) i zwieńczone kunsztownymi attykami. Wyjątkowego uroku dodają tej scenerii niezliczone łódki do użytku mieszkańców.

Amsterdam jest skarbnicą dzieł sztuki – znajduje się tu 40 muzeów, budynek giełdy diamentów z secesyjną fasadą, Pałac Królewski wybudowany w latach 1648-62, kościół Westerkerk z grobem Rembrandta. Miasto najlepiej zwiedzać pieszo, płynąc statkiem spacerowym po kanałach albo przy użyciu narodowego środka lokomocji, czyli roweru.

Inne wpisy o podróżach i turystyce:

Niesamowity Amsterdam
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Related articles

Back to Top