Rozrywka i rekreacja podczas wakacji

Usługi rekreacyjne i rozrywkowe to działania mające na celu zapewnienie właściwego wypoczynku w czasie wolnym, np. w trakcie pobytu na wakacjach, wycieczkach lub imprezach turystycznych. Motywy wypoczynkowe i szeroko rozumiane motywy związane z chęcią uprawiania rekreacji należą do podstawowych, którymi kierują się turyści podczas niemal każdego wyjazdu.

Regiony turystyczne powinny stwarzać turystom dogodne warunki do podejmowania różnych form rekreacji i rozrywki. Należy jednak pamiętać, by nie zaburzać podstawowych cech ośrodków turystycznych i nie dopuszczać do przekształceń funkcji usługowych, które w efekcie prowadziłyby do utrudnień innym turystom, którzy przybywają w np. w poszukiwaniu ciszy i spokoju. Usługi rozrywkowe w dużym stopniu wpływają na uatrakcyjnienie pobytu i spędzanie czasu wolnego. Mogą one polegać na organizowaniu dyskotek, imprez muzycznych i tanecznych, a także różnorodnych imprez plenerowych, konkursów i innych. Na terenie Polski, również w ostatnich latach, nastąpił bardzo wyraźny i dynamiczny rozwój usług rekreacyjnych. Infrastruktura rekreacyjna dostosowana jest coraz częściej do potrzeb najwybredniejszych turystów.
Sfera usług rekreacyjnych jest bardzo szeroka, do najbardziej popularnych obiektów należą parki wodne, kąpieliska, baseny, plaże, mariny, ścieżki rowerowe, hale sportowe, korty tenisowe, stadniny koni, wyciągi narciarskie, letnie tory saneczkowe tzw. rynny i inne. Znaczenie mają także mniejsze obiekty, takie jak sauny, solaria, kręgielnie. Coraz częściej powstają kompleksy sportowo-rekreacyjne, w których turysta może korzystać z szerokiej oferty rekreacyjnej. Dobry poziom usług rekreacyjnych zwiększa konkurencyjność całej oferty poszczególnych krajów, szczególnie w sytuacji, gdy klimat odgrywa dużą rolę. Rejsy pełnomorskie są traktowane jako „imprezy objazdowe” – wycieczkowe, w niektórych krajach znaczenia nabierają także rejsy rzeczne. Korzysta się wówczas z wielkich rzek jako szlaków turystycznych. Od 1840 roku, kiedy angielska firma Cunard wprowadziła pierwsze połączenia transatlantyckie, żegluga nieustannie się rozwija Podobnie jak w transporcie kolejowym coraz większą wagę przykłada się do jakości obsług; i komfortu podróżowania. Organizacją imprez turystycznych zajmują się biura podróży. W sferze usług turystycznych biura dzieli się na organizatorów turystyki, czyli turoperatorów, i agentów turystycznych Według ustawy o usługach turystycznych z 1997 roku, organizator turystyki to przedsiębiorca organizujący imprezę turystyczną.
Przez branżę turystyczną używana jest nazwa turoperator, czyli biuro podróży, którego działalność polega na tworzeniu masowego produktu. Do jego obowiązków należy tworzenie programów, zamawianie świadczeń, zatrudnianie pilotów., zabezpieczanie transportu zgodnego z programem, realizowanie i rozliczanie zamówionych usług. Drugim rodzajem biur podróży jest agent turystyczny, którego działalność polega na stałym pośredniczeniu w zawieraniu umów na rzecz turoperatorów lub innych usługodawców. www.artykul.com.pl

Inne wpisy o podróżach i turystyce:

Related articles

Back to Top